Home > Events > 2017 Winners

2017 Winners

Washer Pitching Winners

1st Place Washer Pitching-Friday

1st Place Washer Pitching-Friday

Ralph and Tony
2nd Place Washer Pitching-Friday

2nd Place Washer Pitching-Friday

Paul and LeeRoy
3rd Place Washers-Friday

3rd Place Washers-Friday

Trey and Monty
1st Place Washer Pitching-Saturday

1st Place Washer Pitching-Saturday

Beau and Ty
2nd Place Washer Pitching- Thiursday

2nd Place Washer Pitching- Thiursday

Mike and Kirk
3rd Place Washer Pitching-Saturday

3rd Place Washer Pitching-Saturday

Tony and Leeroy
of

Chili Cook Off Winners

Chilly Willy's Chili

Chilly Willy's Chili

1st Place Chili No Beans
Motley Crew

Motley Crew

2nd Place Chili No Beans
Hammer Time Chili

Hammer Time Chili

3rd Place Chili No Beans
The In Laws

The In Laws

1st Place Chili Beans
Chili Chili Bang Bang

Chili Chili Bang Bang

2nd Place Chili Beans
Scraped Together Chili

Scraped Together Chili

3rd Place Beans
Boozin' Bucks

Boozin' Bucks

Chili CookOff Showmanship
of

Chili Cook Off Mutton Bustin Winners

Mutton Bustin 7-8 Year Olds:

Mutton Bustin 7-8 Year Olds:

1st: Cooper Morley
2nd: Hayden Smith
3rd: Gabriella Shimonek
Mutton Bustin' 5-6 Year Olds:

Mutton Bustin' 5-6 Year Olds:

1st: Haley Mechler
2nd: Garrett Samora
3rd: Greyson Hearnsberger
Mutton Bustin' 9-10 Year Olds

Mutton Bustin' 9-10 Year Olds

Ryker Jackson
Mutton Bustin 3-4 Year Olds:

Mutton Bustin 3-4 Year Olds:

1st: Michael Ayala
2nd: Lily Mitchell
3rd: Carson Tiemann
Mutton Bustin Best Overall:

Mutton Bustin Best Overall:

Haley Mechler
of

BBQ Cook Off Winners

Showmanship

Showmanship

Tres Amigos
3rd Place Dessert

3rd Place Dessert

Crooked Star Cookers
2nd Place Dessert

2nd Place Dessert

Black Table
1st Place Dessert

1st Place Dessert

Comal Q
3rd Place Beans

3rd Place Beans

Tres Amigos
2nd Place Beans

2nd Place Beans

Comal-Q
1st Place Beans

1st Place Beans

No Limit BBQ
3rd place Chicken

3rd place Chicken

It Is What It Is
2nd Place Chicken

2nd Place Chicken

Crooked Star Cookers
1st Place Chicken

1st Place Chicken

Triple J Cookers
3rd Place Ribs

3rd Place Ribs

Coastal Pro Cookers
2nd Place Ribs

2nd Place Ribs

OCD BBQ
1st Place Ribs

1st Place Ribs

Triple J Cookers
3rd Place Brisket

3rd Place Brisket

Final Justice #1
2nd Place Brisket

2nd Place Brisket

Longneck BBQ
1st Place Brisket

1st Place Brisket

Wrecking Q
Reserve Grand Champion

Reserve Grand Champion

Wreking Q
Grand Champion

Grand Champion

Triple J Cookers
of

Best Western Dressed

3rd Place Girls 6-12 Months

3rd Place Girls 6-12 Months

Kamdyn Owen
2nd Place Girls 6-12 Months

2nd Place Girls 6-12 Months

Harlan DuBose
1st Place Girls 6-12 months

1st Place Girls 6-12 months

Olivia DeLaRosa
3rd Place Boys 6-12 Months

3rd Place Boys 6-12 Months

Ziegen Fitzgerald
2nd Place Boys 6-12 Months

2nd Place Boys 6-12 Months

Thomas Gutierrez
1st Place Boys 6-12 Months

1st Place Boys 6-12 Months

Haze Mergele
3rd Place Girls 13-18 Months

3rd Place Girls 13-18 Months

Kingsley Little
2nd Place Girls 13-18 Months

2nd Place Girls 13-18 Months

Harper Krause
1st Place Girls 13-18 Months

1st Place Girls 13-18 Months

Penelope Llamas
1st Place Boys 13-18 Months

1st Place Boys 13-18 Months

Ryder Young
3rd Place Girls 19 Months-2 Years

3rd Place Girls 19 Months-2 Years

Addison Zercher
2nd Place Girls 19 Months-2 Years

2nd Place Girls 19 Months-2 Years

Paizlee Phillips
1st Place Girls 19 Months-2 Years

1st Place Girls 19 Months-2 Years

Keely Sauceda
1st Place Boys 19 Months-2 Years Old

1st Place Boys 19 Months-2 Years Old

Weston Balthun
3rd Place Girls 3-4 Years Old

3rd Place Girls 3-4 Years Old

Kellyn Massey
2nd Place Girls 3-4 Years Old

2nd Place Girls 3-4 Years Old

Haegen Reed
1st Place Girls 3-4 Years Old

1st Place Girls 3-4 Years Old

Paisley Klar
3rd Place Boys 3-4 Years Old

3rd Place Boys 3-4 Years Old

Zander Kent
2nd Place Boys 3-4 Years Old

2nd Place Boys 3-4 Years Old

Ace Cash Hernandez
1st Place Boys 3-4 Years Old

1st Place Boys 3-4 Years Old

Jacob Figueroa
3rd Place Girl 5-7 Years Old

3rd Place Girl 5-7 Years Old

Brinley Ledesma
2nd Place Girl 5-7 Years Old

2nd Place Girl 5-7 Years Old

Addison Hendry
1st Place Girl 5-7 Years Old

1st Place Girl 5-7 Years Old

Peyton Klar
3rd Place Boys 5-7 Years Old

3rd Place Boys 5-7 Years Old

Alaxander Gonzales
2nd Place Boys 5-7 Years Old

2nd Place Boys 5-7 Years Old

Wyatt Harlan
1st Place Boys 5-7 Years Old

1st Place Boys 5-7 Years Old

Austyn Homann
Best Overall Girl

Best Overall Girl

Peyton Klar
Best Overall Boy & Best Overall

Best Overall Boy & Best Overall

Haze Mergele
of

Rodeo Queen Court

Rodeo Queen Court

Congratulations to our 2017-18 Rodeo Queen Court
Rodeo Queen:Madison
Rodeo Princess Makenzie


Rodeo Queen Contest is held the Saturday before the Comal County Fair at the Fair Grounds in the Corral, along with Rodeo Arena with the crowning of the court taking place underneath the food court.
of

Fair Queen Court

Fair Queen Court


Congratulations to our 2017-18 Comal County Fair Queen Court
Queen:
Princess:
Duchess:


Fair Queen Contest was held the Sunday before the Comal County Fair this year at The Chandelier in Gruene. The girls spent the day practicing and doing interviews and ended the night with a public speech and crowning.
of

Agriculture

Tri Color Kid Grow Agriculture

Tri Color Kid Grow Agriculture

Juliette Ornes
Eggs
Trophy Orchard Crop

Trophy Orchard Crop

Kathy Anderson
Pomegrantes
Tri Color Orchard Crop

Tri Color Orchard Crop

Gayle Anderson
Persimmons
Trophy Home Products

Trophy Home Products

Darren Kowalski
Salami
Tri Color Home Products

Tri Color Home Products

Kathy Anderson
Cooked Cheese
Grand Champion Hay Show

Grand Champion Hay Show

Jimmie Sisak
Reserve Champion Hay Show

Reserve Champion Hay Show

Nolan Schwarzlose
Trophy Field Crop

Trophy Field Crop

Karen Dietert
Shell Corn
of

Canning

Tri Color Vegetables

Tri Color Vegetables

Ann McClendon
Green Beans
1st Place Vegetables

1st Place Vegetables

Ann McClendon
Corn
Tri Colored Pickled

Tri Colored Pickled

Tom Barelay
Dill Pickles
1st Pickled

1st Pickled

Mariann Belke
Bread and Butter Squash
Tri Color Fruits

Tri Color Fruits

Holly Schwab
Peach Pie Filling
Tri Color Fruits

Tri Color Fruits

Mariann Belke
Canned Tomatoes
Best Overall Soft Spread

Best Overall Soft Spread

Wynell Bollinger
Grapefruit Jelly
Tri Color, Trophy

Tri Color, Trophy

Amanda Patton
Strawberry Jam
1st Soft Spread

1st Soft Spread

Rebekah Congdon
Raspberry Ameretto Jam
Tri Color Youth Soft Spread & Youth Fruits

Tri Color Youth Soft Spread & Youth Fruits

Krissie Feller
Apple Butter&Mariania Sauce
Best Overall Youth

Best Overall Youth

Benno Schulze
Mustang Grape Olives
Best Show

Best Show

Chris Haynes
Salsa
Tri Color Salsa

Tri Color Salsa

Julia Veroner
Mango Salsa
1st Place Salsa

1st Place Salsa

Chris Haynes
Salsa
of

Beer & Wine

Best Overall

Best Overall

James Schwab
Octoberfest
Best Wheat, Rye or Specialty Brew

Best Wheat, Rye or Specialty Brew

C.J. Odam
Carmel Ale Pecan
Best Pale Ale/Goldenlager

Best Pale Ale/Goldenlager

Jerry Miller
SunTan Blonde
Best Overall Wine

Best Overall Wine

Ruthie Kneupper
Peach Vanilla Pear Wine
1st Place Berry Wine & Fruit

1st Place Berry Wine & Fruit

Ruthie Kneupper
Cranberry & Red Plum
of

Baking

Best Decorated Cupcakes 4-8 Years

Best Decorated Cupcakes 4-8 Years

Lilly Markley
Flowers in Bloom
Best Decorated Cake 4-8 Years

Best Decorated Cake 4-8 Years

Madison Hampshire
Pumpkin Patch
Best Kids Cookie 4-8 Years

Best Kids Cookie 4-8 Years

Mila Cabrera
Tropical Forgotten Cookies
Best Decorated Cookie 4-8 Years

Best Decorated Cookie 4-8 Years

Nathaniel Henricksen
Dino Cookies
Best Kids Pie 4-8 Years

Best Kids Pie 4-8 Years

Melissa Quellette
Pumpkin Pie
Best Kids De-Lite 4-8 Years

Best Kids De-Lite 4-8 Years

Caden Bloom
Cinnamon Toasted Cupcakes
Best Kid Breakfast or Dinner 4-8 Years

Best Kid Breakfast or Dinner 4-8 Years

Jonah Price
Pumpkin Bread
Best Kids Cake 4-8 Years

Best Kids Cake 4-8 Years

Peyton Klar
Angle Food Cake
Best Kids Decorated Cupcakes 9-12 Years

Best Kids Decorated Cupcakes 9-12 Years

Bradlee Bechtol
Corn on The Cob
Best Kids De-Lite 9-12 Years

Best Kids De-Lite 9-12 Years

Rylee Kanz
Potatoe Chip Fudge Brownie
Best Kids Breakfast or Dinner 9-12 Years

Best Kids Breakfast or Dinner 9-12 Years

Kinsley Vogel
Pumpkin Bread
Best Kids Yeast Product 9-12 Years

Best Kids Yeast Product 9-12 Years

Madeline O'Gorman
Ciabata Bread
Tri Color Kids Cake 9-12 Years

Tri Color Kids Cake 9-12 Years

Peyton Wirebaugh
Hummingbird Cake
Kids Decorated Cookies 9-12 Years

Kids Decorated Cookies 9-12 Years

Kylee Saunders
Emoji Cookies
Best Kids Candy 9-12 Years

Best Kids Candy 9-12 Years

Rylee Kanz
Homemade Candy Corn
Best Kids Decorated Cake 9-12 Years

Best Kids Decorated Cake 9-12 Years

Alejandra Castaneda
Kit Kat Cake
Tri Color Kids Cookie 9-12 Years

Tri Color Kids Cookie 9-12 Years

Julia McAllister
Lemon Bars
Tri Color Best Kids Breakfast & Dinner 13-18 Years

Tri Color Best Kids Breakfast & Dinner 13-18 Years

Alli Davis
Banana Bread
Best Kids Pie 13-18 Years

Best Kids Pie 13-18 Years

Morgan Moeller
Lemon Cheese Pie
Tri Color Best Kids Cake 13-18 Years

Tri Color Best Kids Cake 13-18 Years

Anissa Brooks
3 Layer Milk Cookie
Best Kids Yeast Product 13-18 Years

Best Kids Yeast Product 13-18 Years

Ashley Fuqua
Honey Wheat
Tri Color Brownies Age 13-18

Tri Color Brownies Age 13-18

Lexi Davis
Brownies
Best Decorated Cake 13-18 Years

Best Decorated Cake 13-18 Years

Raylee Rutledge
Texas Cake
Tri Color Best Kids Candy 13-18 Years

Tri Color Best Kids Candy 13-18 Years

Grace Gambrell
Fudge
Tri Color Cookies 13-18 Years

Tri Color Cookies 13-18 Years

Jordan Rizzuto
Chocolate Chip
Tri Color Cupcakes

Tri Color Cupcakes

Gabby Ramano
Lemon Cupcakes
Best Decorated Cake

Best Decorated Cake

Irene Tylor
Tree Stump
Trophy Pie

Trophy Pie

Maria Guerrero
Apple Pie
Tri Color Brownies

Tri Color Brownies

Gabby Ramano
Smores
Trophy Muffin

Trophy Muffin

Lacy Trevino
Pumpkin Strudel
Trophy Yeast Product

Trophy Yeast Product

Lacy Trevino
Rosemary Ciabalta
Tri Color Bar Cookies

Tri Color Bar Cookies

Gayle Anderson
Pecan Pan Pie Bars
Trophy Candy

Trophy Candy

Gayle Anderson
Fudge
Tri Color Loaf Bread

Tri Color Loaf Bread

Dianna Tison
Pina Colada Zuchini
Trophy Sweet Yeast

Trophy Sweet Yeast

Kathy Anderson
Star Twisted Bread
Trophy Layer Cake

Trophy Layer Cake

James Hughes
Strawberry Lemon Cake
Trophy Non-Yeast

Trophy Non-Yeast

Kris Riebschlaeger
Blueberry Scones
Best Cookies

Best Cookies

Pearlie Machria
Trophy Best Cake

Trophy Best Cake

Christy Ayleswooth
Fireball
Tri Color Decorated Cake

Tri Color Decorated Cake

Lauren
Whataburger Cake
of

Antiques

Best Weapon

Best Weapon

A.J. Sivek
1902 Colt Lighting Rifle
Most Intresting

Most Intresting

Cathy Smithey
1930's Handmade High Chair
Best Holiday Entry

Best Holiday Entry

Denise Mays
Seasonal Post Cards
Best Preserved Overall

Best Preserved Overall

Kris Riebschlaeger
Naval Honor Sword
Best Patriotic/Military Entry

Best Patriotic/Military Entry

Gay Wimberley
WWWI Handkerchief presented U.S. Allies by the Italians
Blended WIne & Tri Color, Trophy Best New Braunfels Entry

Blended WIne & Tri Color, Trophy Best New Braunfels Entry

Clara Schriewer & Kevin Schriewer
Peach Brandy Wine& 1929 Queen of the Harvest Fair Float Photo
Best Kitchen Utensil

Best Kitchen Utensil

Pam Timmermann
Cake Decorating Set with Original Box
Most Unusual Display

Most Unusual Display

Alex & Renee Luce
Handcuff Display Depicting Cuffs 1860-1960
Best China/Glassware Entry

Best China/Glassware Entry

Sandra Soto
Best Farm Implement

Best Farm Implement

April Rosalses
Black Hawk Wall Mount Corn Sheller
Best Preserved Toy

Best Preserved Toy

Gayle Anderson
1930's Metal Wind Up Beetle Toy
Best Vanity Item

Best Vanity Item

Fritzie Cox
1930 Schuco Perfume Bear
of

Horticulture

Best Overall Horticulture

Best Overall Horticulture

Gary Herfurth
Best Of Class Unusual Plant

Best Of Class Unusual Plant

Gary Herfurth
Best of Class Junior

Best of Class Junior

Lilu Markley
Best of Class Succulent

Best of Class Succulent

Ken Haecker
Best of Class Dish

Best of Class Dish

Gayle Anderson
Best of Class Violets

Best of Class Violets

C. Ackermann
Best of Class Orchids

Best of Class Orchids

Glendon Eppler
Best of Class Cactus

Best of Class Cactus

Julie Shepherd
Best of Class Outdoor

Best of Class Outdoor

Julie Shepherd
Best of Class Hanging

Best of Class Hanging

Anthonett La Barbera
Best of Class Cut Flowers

Best of Class Cut Flowers

Manuela Castilleja
Best of Class Fern

Best of Class Fern

Gayle Anderson
Best of Class Indoor

Best of Class Indoor

K. Wunderlich
Best of Class Flowering

Best of Class Flowering

Edward Reinieger
of

Wildlife

Best Speckled Trout

Best Speckled Trout

Rex Dowden
Grand Comal County 2016-2017

Grand Comal County 2016-2017

Reid Robinson
Grand Comal County Prior Year

Grand Comal County Prior Year

Wes Michalee
Grand Exotic

Grand Exotic

Kayleigh Wright
Best Youth Fish

Best Youth Fish

Krisseie Feller
Grand Hill Country 2016-2017

Grand Hill Country 2016-2017

Koby Kaczmarek
Best Hill Country Whitetail 2016-2017

Best Hill Country Whitetail 2016-2017

Ryan Bechtel
Best Wildcat

Best Wildcat

Ryan Haecker
Best Redfish

Best Redfish

Braeden Schacht
Best Audad

Best Audad

Madalyn Herbert
Grand South Texas 2016-2017

Grand South Texas 2016-2017

Bridget Martin
Grand South Texas Prior

Grand South Texas Prior

Kelly Martin
of

Shoebox Floats

Most Unique

Most Unique

Haylie Wiley
Nikolai Bailey
Most Beautiful Float

Most Beautiful Float

Kynslee Berrones
of

Photography & Arts

Best Overall Art

Best Overall Art

Joshua Unruh
Best Overall Photography

Best Overall Photography

Brittney Ferguson
Tri Color Portrait Photography 2-7 Years Old

Tri Color Portrait Photography 2-7 Years Old

Delaney Drew Whitehead
Tri Color Portrait Photography 8-12 Years Old

Tri Color Portrait Photography 8-12 Years Old

Tri Color Portrait Photography 13-17 Years Old

Tri Color Portrait Photography 13-17 Years Old

Best Outdoor Photo 13-17 Years

Best Outdoor Photo 13-17 Years

Harley Johnson
Tri Color Outdoor Photography 2-7 Years Old

Tri Color Outdoor Photography 2-7 Years Old

Best Outdoor Photo 8-12 Years

Best Outdoor Photo 8-12 Years

Briley Weiland
Best Outdoor Photo 2-7 Years

Best Outdoor Photo 2-7 Years

Mason Babbit
Tri Color Outdoor Photography Adult

Tri Color Outdoor Photography Adult

Best Human Interest Unusual Object 2-7 Years

Best Human Interest Unusual Object 2-7 Years

Ella Smith
Best Human Interest Unusual Object

Best Human Interest Unusual Object

Delilia Barrett
Best Human Interest Unusal Object Adult

Best Human Interest Unusal Object Adult

Jan Baxter
Tri Color Animal Photography 8-12 Years Old

Tri Color Animal Photography 8-12 Years Old

Baylee Jackson
Tri Color Animal Photography 13-17 Years Old

Tri Color Animal Photography 13-17 Years Old

Best Animal Photo Adult

Best Animal Photo Adult

Kyndra Monterastelli
Best Human Interest Unusal Object 13-17 Years

Best Human Interest Unusal Object 13-17 Years

Jasmin Alaman
Best Painting 2-7 Years

Best Painting 2-7 Years

Tyndal Babel
Tri Color Painting 8-12 Years Old

Tri Color Painting 8-12 Years Old

Best Painting 13-17 Years

Best Painting 13-17 Years

Skylar Staatz
Tri Color Drawing 2-7 Years Old

Tri Color Drawing 2-7 Years Old

Best Drawing 8-12 years

Best Drawing 8-12 years

Helena Dixon
Tri Color Drawing 13-17 Years Old

Tri Color Drawing 13-17 Years Old

Tri Color Drawing Adult

Tri Color Drawing Adult

Computer Generated 2-7 Years

Computer Generated 2-7 Years

Trey Middleton
Hulk
Computer Generated 13-17 Years

Computer Generated 13-17 Years

Jordon Naud
Computer Gererated Adult

Computer Gererated Adult

Audi Press
Tri Color Art/ Sculpture 8-12 Years Old

Tri Color Art/ Sculpture 8-12 Years Old

Chloe
Tri Color Art/Scuplture 13-17 Years Old

Tri Color Art/Scuplture 13-17 Years Old

Hannah Bauer
of

Handworking

Grand Champion

Grand Champion

Daniel Post
Chess Set
Reserve Handcraft & Wood

Reserve Handcraft & Wood

Lynn Cannon
Wooden Motorcycles
Tri Color Senior Citizen

Tri Color Senior Citizen

Rick Bartlett
Tri Color Adult

Tri Color Adult

Jim Collins
Crosses with Dove
Tri Color Youth

Tri Color Youth

Kassidy Williams
Stick Deer
Tri Color Children

Tri Color Children

Tayanna Henry
NB Plaza with Bandstand
Tri Color Exceptional

Tri Color Exceptional

Eloria Camareno
Clothespin Cross
of

Sewing & Needlework

Best Machine Sewn Quilt

Best Machine Sewn Quilt

Joyce Alblinger
Best Handmade Quilt

Best Handmade Quilt

Ginger Brant
Cowboy Quilt
Tri Color Knitting

Tri Color Knitting

Christine Ramey
Tri Color Crochet

Tri Color Crochet

Jessica Black
Best Crochet

Best Crochet

Chisaline Van Erp
Best Knit Entry

Best Knit Entry

Terri Beth Teaschner
Best In Show Sewing

Best In Show Sewing

Colleena Burnsides
Tri Color Cross Stitch

Tri Color Cross Stitch

Myrna Gooden
Navajo Rug
Tri Color Bag

Tri Color Bag

Virginia Guerrero
Tri Color Sewing

Tri Color Sewing

Jennifer Dietert
Grand Champion Handworks

Grand Champion Handworks

Helen France
Best Handquilt

Best Handquilt

Shari Keller
Best Misc. Handwork

Best Misc. Handwork

Kelly Hidalgo
Best Non Clothing Entry

Best Non Clothing Entry

of

Poultry

Champion Bantam Fowl

Champion Bantam Fowl

Champion Pigeon/Best of Show

Champion Pigeon/Best of Show

Champion Large Fowl

Champion Large Fowl

of

Antique Tractor Show

Best Engine

Best Engine

Luther Wilburn
Oldest Tractor

Oldest Tractor

Luther Wilburn
Best Implement

Best Implement

Chris Bloxson
Best Display

Best Display

Dale Stewart/Brad Stewart
Best Tractor

Best Tractor

Mike Engel
of

Parade

1st Place Local Business

1st Place Local Business

Treetop Dentistry
2nd Place Local Business

2nd Place Local Business

House Hunters NB Realty
3rd Place Local Business

3rd Place Local Business

Blue Birds Kids' Academy
1st Place School

1st Place School

Cross Lutheran Church and School
2nd Place School

2nd Place School

Canyon Hish School Cheerlearders
3rd Place School

3rd Place School

New Braunfels High School Cheerleaders
1st Place Local Organization

1st Place Local Organization

Knights of Columbus
2nd Place Local Organization

2nd Place Local Organization

Operation K9
3rd Place Local Organization

3rd Place Local Organization

Dia De Los Muertos
1st Place Visiting Town Parade and Festivals

1st Place Visiting Town Parade and Festivals

Luling Watermelon Thump
of

Kid Rodeo Clown Contest

Kid Rodeo Clown Contest
1st Place: Wyatt
2nd Place: Gavin
3rd Place: Josiah

Takes place the Friday of the Comal County Fair, right before the PRCA Rodeo! The contestants are judged by the PRCA Bull Fighters.
This kid contest is sponsored by Got Toys? in Gruene.
of

Papa Murphy's Pizza Eating Contest

Papa Murphy's Pizza Eating Contest
1st Place- Jacob Coppedge
2nd Place- Paul Jakubowski
3rd Place- Isaiah Boiley


Event takes place Saturday afternoon in the Corral and is sponsored by Papa Murphy in New Braunfels.
of
Back to
Top
< Back
X